Jak myć perukę syntetyczną, a jak pielęgnować perukę naturalną? Jaki szampon wybrać?

Peruki Kraków

Stworzenie idealnej peruki naturalnej lub syntetycznej to niezwykle precyzyjna i niełatwa praca. O tym, jak wygląda “produkcja” takie peruki pisaliśmy w tym artykule.

Gdy już staniesz się posiadaczem nowych włosów, zapewne myślisz, że nie musisz nic z nimi robić i unikniesz pielęgnacji peruki. Jednak jeśli już zdecydujesz się na stworzenie swojej wymarzonej peruki, pamiętaj, że to, jak długo będziesz cieszyć się swoją idealną fryzurą, zależy również od Ciebie. Jak wygląda pielęgnacja peruki naturalnej, a jak peruki syntetycznej? Przyjrzyjmy się, jakich kosmetyków należy używać do pielęgnacji swojej peruki, jak przechowywać perukę i jak ją stylizować.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji peruki? Jak myć peruki syntetyczne?

Stałaś (-eś) się posiadaczką swojej nowej fryzury. Peruka syntetyczna została odebrana z zakładu usług perukarskich i zaczynasz ubarwiać swoją osobę w nową, wystylizowaną fryzurę. Jednak przyszedł czas, podczas którego trzeba zdjąć perukę, bo na przykład idziesz pod prysznic lub kładziesz się spać. Jak przechowywać perukę syntetyczną?

Z peruką syntetyczną należy obchodzić się subtelnie. Możesz przechowywać ją na specjalnym stojaku, manekinie, w jedwabnej torbie lub w pudełku. Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule. Ważne w tym przypadku jest to, aby peruka syntetyczna miała swoje miejsce, gdzie jej pasma nie będą się plątać i nie zostanie ona narażona na wilgoć, czy nadmierne dotykanie przez inne osoby.

A jak myć swoją perukę syntetyczną? Jak powinna przebiegać pielęgnacja peruki syntetycznej?

Pielęgnacja peruki syntetycznej to bardzo ważna sprawa. Niezwykle istotna jest tu delikatność, precyzyjne mycie włosów syntetycznych i proces suszenia peruki. Zapoznajmy się zatem z zasadami pielęgnacji peruki.

Każdą pielęgnację rozpoczyna czesanie włosów syntetycznych. Jeśli Twoja peruka ma kręcone włosy, należy rozczesać perukę palcami. Natomiast tą z prostymi włosami, trzeba rozczesać szerokim grzebieniem. Następnie nalewamy do pojemnika lub wanny letnią wodę, do której dodajemy niewielką ilość szamponu do włosów syntetycznych. Kolejno rozpoczynamy mycie peruki syntetycznej- zanurzamy perukę w wodzie z szamponem i moczymy ją przez kilka minut. Możesz ją delikatnie ugniatać, ale pod żadnym pozorem nie trzyj pasm peruki. Teraz należy kilkakrotnie wypłukać perukę, delikatnie zanurzając ją w czystej wodzie od 2 do 3 razy, zmienianąc ją za każdym razem. Po tej czynności nakładamy na perukę odżywkę bez spłukiwania, która ułatwi rozczesanie kosmyków. Nie rozczesujemy mokrych włosów.

Pora na suszenie! Suszenie peruki syntetycznej rozpoczynamy od położenia jej na ręczniku, aby odsączyć nadmiar wody. Tutaj również nie trzemy włókien. Teraz peruka powinna zostać umieszczona na stojaku do całkowitego wyschnięcia. Możesz subtelnie układać syntetyczne pasma peruki, ale nie należy rozczesywać mokrej peruki. Po wyschnięciu Twoja peruka z włókien syntetycznych jest gotowa do ponownego założenia!

A jak pielęgnować perukę wykonaną z włosów naturalnych?

W przypadku peruk naturalnych ich przechowywanie również powinno odbywać się w takich miejscach jak w przypadku peruk syntetycznych. Choć pielęgnacja naturalnych włosów nieco różni się od procesu pielęgnacji peruki syntetycznej, to również czynność ta powinna być wykonana niezwykle delikatnie. Do rzeczy.

Peruka naturalna wymaga także rozczesania przed każdym myciem. Czynność tę wykonujemy szerokim grzebieniem, od końcy ku górnym partiom, zachowując kierunek ułożenia pasm. Następnie zostawiając perukę na stojaku, moczymy włosy strumieniem letniej wody. Przechodzimy do mycia peruki naturalnej szamponem przeznaczonym do tego typu peruk. Pamiętaj, aby nie wykonywać kolistych ruchów podczas mycia, a jedynie delikatnie ruchy od góry do dołu. Teraz wywijamy perukę na drugą stronę i myjemy ją od wewnątrz. Kolejno spłukujemy szampon letnią wodą. W tym momencie nakładamy na pasma odżywkę lub maskę. Jeśli produkt trzeba spłukać, robimy to w ten sam sposób, jak w przypadku szamponu. Następnie należy osuszyć perukę delikatnie ręcznikiem i pozostawić ją na stojaku do całkowitego wyschnięcia.

Pamiętaj, że jeśli boisz się, że uszkodzisz perukę naturalną, możesz oddać ją do zakładu usług perukarskich lub salonu fryzjerskiego, który wykonuje takie zabiegi. Odpowiednia pielęgnacja peruki jest niezwykle istotna, wpływając na żywotność peruki naturalnej i syntetycznej.

Jak wygląda stylizacja peruki, wykonywana po pielęgnacji peruki naturalnej lub syntetycznej?

Tuż po pielęgnacji włosów peruki naturalnej lub syntetycznej i ich całkowitym wyschnięciu, można przystąpić do stylizacji peruki. W przypadku peruk syntetycznych możliwości stylizacyjne będą zależały od włókien syntetycznych, użytych do stworzenia peruki. Natomiast przy naturalnych perukach mamy niemal nieograniczone opcje stylizacji, wykonywane rzecz jasna w ramach rozsądku.

Perukę naturalną lub syntetyczną z wysokiej jakości włókien możesz upinać, prostować, kręcić czy też nakładać kosmetyki do stylizacji. Pamiętaj jednak, że z takimi włosami należy postępować bardziej ostrożnie, niż z włosami naturalnymi, które rosną nam na głowie. Włosy należy układać tak, aby nie uszkodzić całej konstrukcji peruki. Intensywne zabiegi mogą sprawiać, że pasma będą szorstkie, matowe, a nawet doprowadzić rozluźnienia wiązań i do wypadania włosów. W układaniu włosów syntetycznych wysokiej jakości czy też naturalnych ważny jest delikatny splot i nieprzesadzona ilość kosmetyków obciążających włosy oraz zabezpieczenie ich przed wysoką temperaturą.

Wystylizowane i zadbane peruki kluczem do estetycznego wyglądu

Gdy Twoja peruka będzie wyglądać nieestetycznie, również Twoja stylizacja zostanie tak odebrana. Proces pielęgnacji peruki z prawdziwych włosów lub syntetycznych włókien jest niezwykle ważny w żywotności naszej peruki. Właściwa pielęgnacja peruki, używanie specjalnego szamponu i prawidłowe układanie włosów są kluczem do jej nienagannego wyglądu.

Jeśli nie jesteś w stanie sam (-a), zadbać o swoją idealnie skrojoną perukę, może warto zastanowić się nad powierzeniem tego obowiązku profesjonaliście. Wtedy Twoja peruka będzie z Tobą przez wiele lat i to w idealnym stanie.

Gdy natomiast uwielbiasz eksperymentować z włosami i nosić różne fryzury, wtedy dobrą opcją byłoby posiadanie kilku peruk z pożądanymi fryzurami. Pamiętaj, że zawsze możesz zasięgnąć porady u profesjonalnego zakładu usług perukarskich, jak nasza pracownia, aby nie popełniać błędów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych, które mogą doprowadzić do zniszczenia peruki.