Peruka z naturalnych włosów, a refundacja jej zakupu. Ile można dostać z NFZ?

Peruki naturalne Kraków

Kiedy dochodzi do utraty włosów nasza samoocena i samopoczucie wystawione są na ogromną próbę. Często niestety proces ten jest następstwem chorób, które powodują łysienie, czy wypadanie włosów. Na szczęście w odbudowie pewności siebie i polepszeniu samopoczucia pomocne okazuje się stworzenie peruki idealnie dopasowanej do jej przyszłego właściciela. Naturalna peruka to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie, które może wybrać osoba, jakiej skóra głowy pozbawiona jest włosów. Tym bardziej że może ona liczyć na niewielką refundację z NFZ i przeznaczyć ją na zakup peruki.

Jaka powinna być naturalna peruka?

Naturalna peruka powinna być wykonana z włosów ludzkich, które są zdrowe i mają naturalny wygląd. Włosy powinny być odpowiednio dopasowane i wystylizowane, aby peruka harmonizowała się z indywidualnym stylem osoby ją noszącej.

Włosy peruki idealnie skrojonej pod właściciela są miękkie i jedwabiste w dotyku. Mają one naturalny połysk, są łatwe w stylizacji i do złudzenia przypominają naturalną czuprynę.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze naturalnej peruki:

  • Typ włosów – peruki naturalne mogą być wykonane z różnych typów włosów, takich jak włosy europejskie, włosy azjatyckie lub włosy brazylijskie. Wybór odpowiedniego typu włosów zależy od indywidualnych preferencji klienta.

  • Kolor włosów – peruki dostępne są w szerokiej gamie kolorów. Wybór odpowiedniego koloru włosów zależy od naturalnego koloru włosów osoby noszącej perukę.

  • Styl włosów – peruki naturalne mogą być stworzone w różnych stylach, takich jak proste, falowane lub kręcone stylizacje.

  • Cena – peruki naturalne są droższe niż peruki syntetyczne. Cena peruki naturalnej zależy od jakości włosów, koloru włosów i stylu włosów.

Przy wyborze rodzaju włosów, czy sposobu ich układania pomocna na pewno okaże się wiedza i doświadczenie perukarza. W moim zakładzie oferuję klientom fachowe doradztwo, ponieważ nie tylko tworzę peruki, ale także ukończyłam fryzjerstwo i wiem, jaka fryzura, kolor włosów, czy ich struktura będą idealne dla danej osoby.

Refundacja NFZ peruki. Jak otrzymać refundację peruki?

Refundacja to forma amortyzacji finansowej wynikająca z przepisów ubezpieczenia zdrowotnego. Peruka jest produktem wpisanym na listę medycznych refundowanych środków pomocniczych. Zgodnie z prawem każda ubezpieczona osoba podczas leczenia uprawniona jest do ubiegania się o wyrób refundowany przez NFZ. Kwota, na jaką może liczyć pacjent to 250 zł. Gdy limit ten zostanie przekroczony, osoba ta musi dopłacić różnicę pomiędzy kwotą końcową a refundacją.

Kto może wystawić zlecenie na wyroby medyczne?

Zlecenie na zakup peruki wystawia lekarz onkolog, chirurg, pulmonolog, lekarz medycyny rodzinnej, pediatra, hematolog, lekarz POZ, chorób wewnętrznych lub dermatolog na podstawie leczonej choroby, której skutkiem jest utrata włosów lub łysienie. Wniosek wypełnia lekarz, a pacjent dostaje 13-cyfrowy kod, który uprawnia go do realizacji zlecenia u wybranego świadczeniobiorcy. Z kolei ważność tego numeru wynosi 12 miesięcy. Pacjent ma więc cały rok, aby skorzystać z refundacji peruki naturalnej.

Zwrot kosztów PFRON. Jak uzyskać dofinansowanie peruki?

Jeśli w ciągu ostatnich trzech lat osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności nie korzystała ze środków PFRON, a skutkiem jej leczenia jest wypadanie włosów, łysienie, bądź całkowita utrata włosów, ma ona możliwość skorzystania z zapłaty za różnicę refundacji NFZ, a kwotą końcową peruki. Limitem pokrycia kosztów z PFRON są dochody osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Mianowicie dochód w kwartale, który poprzedza ten, w którym składamy wniosek, nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia dla członków wspólnych gospodarstw domowych oraz 65% dla osób, które żyją samotnie. Kwota, którą można uzyskać z refundacji PFRON to 100%, jeśli nie zostanie przekroczony limit ustanowiony przez limit NFZ lub do 150% kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ w przypadku, jeżeli cena zakupu peruki jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Naturalna peruka Kraków

Gdzie można zrealizować refundację peruki i zwrot kosztów PFRON?

Refundację na perukę i zwrot środków z PFRON na nią otrzymasz, gdy realizacja zlecenia odbędzie się w miejscu, które ma podpisaną umowę z NFZ. Niewiele profesjonalnych zakładów usług perukarskich niestety ma taką możliwość, a także nie każdy pacjent może otrzymać pieniądze na refundację peruki lub jej dofinansowanie. W moim zawodzie najważniejsze jest spełnienie Twoich oczekiwań, dlatego zapraszam Cię do mojego zakładu. Wspólnie dobierzmy idealne i najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie.